Ett nytt katastrofprojekt i den ”gröna omställningen”?

Sverige har nyligen genomlevt en kris med Northvolt och förlorade miljarder för pensionsfonder och andra finansiärer. Stockholm Exergi planerar för investeringar i koldioxidinfångning i mångmiljardklassen med bidrag och och finansiering från samma typ av finansiärer. Investeringen kallas en ”makalös manick”.

Vårt mål har varit att fatta ett investeringsbeslut (FID) för vår Beccs-anläggning under 2024, och vi har varit tydliga med att statligt stöd genom den omvända auktionen är en förutsättning för ett sådant beslut. Vårt fokus nu är att förbereda oss inför vårt anbud och vi arbetar för fullt mot denna milstolpe.

Energimyndigheten har en uttalad ambition att fatta beslut om tilldelning i auktionen innan årsskiftet. Ett investeringsbeslut kommer i nästa fas, och att vi går vinnande ur auktionen är en förutsättning för att kunna fatta ett sådant beslut. Vi planerar nu för att fatta ett investeringsbeslut så snart som möjligt 2025 givet att vi får tilldelning av staten.

För att ge tyngd åt presentationen på webbsidan framhåller Stockholm Exergi:

Stöttat av EU och FN. Vårt projekt har valts ut av EU:s innovationsfond för dess potential att bidra till omställningen av den europeiska energisektorn och möjligheten att mildra klimatförändringarna. FN:s klimatpanel IPCC menar att koldioxidinfångning är helt nödvändigt om vi ska nå 1,5-gradersmålet.

Risk och osäkerhet med koldioxidinfångning i jätteanläggningen i Stockholm är av annan natur än tillverkning av batterier i Skellefteå. Dock likvärdigt riskfyllda projekt för folkhushållet. Vi följer utvecklingen för Stockholm Exergi med – som vi vill hävda – samma sunda skepsis som i fallet Northvolt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *