Boktips – The Ethics of Science

altDavid B. Resnik är professor i filosofi och director of the Center for the Advancement of Ethics, University of Wyoming, USA. Hans bok ”The Ethics of Science” innehåller många intressanta konkreta fall och problemställningar om etik och moral. En utmärkt exempelsamling som kan användas som jämförelse i Sverige.

Vetenskap och etik är i hög grad universell, oberoende av samhällssystem. Etik och moral är något som borde bevakas i mycket högre utsträckning i samband med myndighetskontakter, tycker SäkraMiljön.

Länsstyrelsen som tillsynsmyndighet har inte den grundläggande förståelsen för etik och moral när man t.ex. vägrar svara på frågor från sakägare och allmänhet. Likaså saknas grundläggande respekt för etik och moral när man avstårfrån att inhämta information från verksamhetsutövare, när det bara ligger ett klick bort på datorn. En av principerna som Resnik redogör för är öppenhet. Andra grundläggande praktiker är ärlighet, omsorg, frihet, ”credit”, utbildning, socialt ansvar och ömsesidig respekt.

Ett reningsbad för handläggare, enhetschefer och myndighetschefer! En guldgruva för näringslivet! Ett stöd för enskilda personer och småföretag!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *