Är hösten 2026 vändpunkten för S?

Om den nedåtgående trenden för Socialdemokraterna fortsätter kommer partiet att ha gått från ca 28 procent av väljarna till en nivå 2030 som närmar sig SD och M. Alltså, S kommer att vara ett av tre jämnstora partier. Varför ska ett parti som så länge varit på tillbakagång klamra sig fast vid makten? Vilken kvalitet kommer S att hålla på sina kommande företrädare? Kommer unga politiker i karriären att vilja satsa på S som en gång i iden varit ett 50-procentparti? Betydande risker för fortsatt utarmning och framtida kollaps?

Ser vi idag de sista medlemmarna som tror att en karriär med medlemskap i SSU kan säkra framtiden? Kommer det att finnas reträttvägar för de ungdomar som upptäcker att S är förlegat och korrumperat?

Processen för regeringsförhandlingar hösten 2026 med risk för extraval är något viktigt att följa även genom att försöka blicka in i framtiden. Det vi hittills sett bådar inte gott för sossemakthavarna, något som fler och fler sett och ser fram emot. 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *