Den akademiska friheten bekrigas av Trump

Här är det inte fråga om akademiska diskussioner om frihet. Trump har tagit fram grovt artilleri när han kräver Harvard University på ändringar i studieplaner med illusoriska krav mot antisemitism. Det kan inte uteslutas att han har löften att uppfylla till Israel i pågående Gaza-krig sedan 2023. Det är lika tänkbart att Trump har andra motiv i kombination, som hämndaktion mot demokraterna. Den hämndlystnaden lär aldrig klinga av. 

Det föregivna motivet betecknas lite slappt som en strid om akademisk frihet. Även om hyllorna bågnar med litteratur i idéhistoria om  den akademiska friheten är det svårt att definiera. Politik får inte förekomma i den diskussionen enligt gamla akademiska ideal. Men faktum är att politik gör sig påmind i många sammanhang. Ska man då säga usch!? Och tro att det funkar. Nej, kombattanterna får bära ansvaret över hur diskussionen förs, med risk att tappa i respekt hos puritaner.

Den pågående striden i USA är ett bra exempel. Den akademiska friheten betyder något för de flesta, även om tankarna är oklara. Akademiker och politiker kan båda känna sig starkt berörda. Släpp loss, analogt med juridikens fria bevisprövning!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *