I Frankrike, departementet VAR, närmare bestämt i Belgentier, förbereds en festival detta veckoslut. Morgontidningen Var-matin rapporterar under rubriken:
L’art et la nature, vedettes de
l’éco festival végé-terrien,
ce week-end
dvs.
Konsten och naturen,
ekostjärnorna-festival
för végé-terrien, detta veckoslut
Det är svårt för en svensktalande att tolka nyordet ”végé-terrien” men tankarna går till ”vego”. Vid besök på Facebook visar det sig att det är en organisation i VAR vid namn Association végé-terrien (Facebook: Association végé-terrien)
Det tycks vara medvetet att undvika välkända begrepp som vegetarian och vegan, ”vegetarien” respelktive ”vegan”. En stor mångfald av aktiviteter som redovisas i detalj erbjuds på festivalen i Belgentier. Man kan tänka sig att skribenten i den stora morgontidningen och arrangörerna vill undvika begrepp med låsta positioner. Syftet torde vara att locka en ny publik, men också att undvika konflikter med lantbruk/djuruppfödare och den allmänhet som skyr vegetarianism och veganism.
